رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
بهره مندی بیش از 108 هزار نفر از بسته کاهش فرانشیز در سالگرد طرح تحول

19 ارديبهشت 1394
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: در سال اول طرح تحول نظام سلامت بیش از 108 هزار نفر از بسته کاهش هزینه‌های درمانی طرح تحول سلامت در استان بوشهر بهره‌مند شده‌اند.

دکتر علیرضا رئیسی اضافه‌کرد: از مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها تا کنون بالغ بر 82 میلیارد ریال برای این تعداد هزینه‌ شده و موجب کاهش چشمگیر مراجعین به واحد مددکاری گردیده است که نشان دهنده رضایت نسبی از پرداخت است.
وی با اشاره به بالا بودن سهم بیمار در دریافت خدمات درمانی، پیش از طرح تحول ، افزود: بیماران پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت نه تنها می‌بایست هزینه بیمارستان را پرداخت می‌کردند بلکه خرید دارو، تجهیزات و لوازم مصرفی بر عهده بیماران بود که از زمان آغاز طرح تحول سلامت، توسط بیمارستان تهیه می‌شود و بیماران تنها 7.2 درصد هزینه‌های درمانی خود را پرداخت می‌کنند.
وی خاطر نشان‌کرد: با افزایش تعداد پزشکان متخصص و استفاده از بسته‌های ماندگاری پزشکان درمناطق محروم و پزشکان مقیم بیمارستان‌ها نه تنها کیفیت و کمیت خدمات بیمارستان‌ها افزایش یافت بلکه با راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی در تمام شهرستان‌ها عدالت در دسترسی نیز افزایش یافت و سفرهای غیرضروری به مرکز استان کاهش چشمگیری به دنبال داشته است.
این مقام مسؤول تصریح کرد: در شهرستانی مانند دیلم پیش از طرح فاقد خدمات درمانی سرپایی بود و برای دریافت خدمات درمانی سرپایی به استان همجوار مراجعه می‌کردند، پس از راه‌اندازی کلینیک تخصصی در آن تا کنون بیش از 123 هزار خدمت درمانی ارایه شده است که تعداد آن از کل جمعیت شهرستان که 100 هزار نفر است، بیشتر می‌باشد.

آمار سزارین در استان کاهش 10 د رصدی داشته است
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: ترویج زایمان طبیعی یکی از اهداف مهم طرح تحول نظام سلامت بود که سزارین در استان بوشهر 10 درصد کاهش یافته است.
دکتر علیرضا رئیسی اضافه‌کرد: رایگان شدن فرانشیز زایمان طبیعی، افزایش دستمزد پزشکان برای انجام زایمان طبیعی و ترویج فرهنگ سلامت و فواید زایمان طبیعی موجب شده آمار سزارین کاهش چشمگیری داشته باشد که این میزان برای مدت یکسال قابل قبول است.
وی افزود: در این طرح نه تنها به کیفیت خدمات درمانی بلکه به کیفیت فضای عمومی بیمارستان‌ها نیز توجه ویژه‌ای شد به‌صورتی که ارتقای هتلینگ بیمارستان‌ها در سه فاز در استان به اجرا در آمده است.

تمام مراکز بهداشتی درمانی استان بوشهر دارای پزشک عمومی است
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: پیش از طرح تحول سلامت در استان به 135 پزشک عمومی نیاز بود که تنها 82 پزشک در راستان وجود داشت اما در حال حاضر 140 پزشک عمومی در استان حضور دارد و به مردم خدمات درمانی ارایه می‌کنند.
دکتر علیرضا رئیسی افزود: این مسأله باعث شده بود که برخی از مراکز بهداشتی درمانی فاقد پزشک باشد ولی امروز نه تنها نیاز ضروری مراکز برطرف شده است بلکه درمانگاه‌هایی که به بیش از یک پزشک نیاز داشت تأمین شده است.
وی تصریح‌کرد: 10 خانه بهداشت و 2 مرکز بهداشتی درمانی در استان بوشهر کاملا نوسازی شده است و خانه‌های بهداشت فرسوده نیز بازسازی می‌شوند که برای این کار برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

توسعه سلامت در استان متوازن انجام می‌شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: توسعه بخش‌های مختلف بهداشت و درمان در تمام شهرستان‌ها و به‌صورت متوازن انجام می‌شود.
دکتر علیرضا رئیسی اضافه‌کرد: از جمله مهم‌ترین طرح های بهداشتی و درمانی که در استان راه‌اندازی شده‌اند می‌توان به راه‌اندازی اتاق عمل، زایشگاه و بخش بستری بیمارستان بقیه الله الاعظم دیلم، بخش دیالیز به ظرفیت 12 تخت بستری بیمارستان زینبیه خورموج، مرکز بهداشتی درمانی شهرستان تنگستان و ساختمان شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی اشاره کرد.
وی تصریح‌کرد: بالغ بر 100 پروژه بهداشتی درمانی در استان در حال ساخت است که تعداد زیادی از این پروژه‌ها تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید.
این مقام مسؤول گفت: توسعه و ارتقای بخش اورژانس و نصب دستگاه ام‌آر‌آی بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان، افزوده شدن بیش از 20 تخت بستری به بیمارستان زینبیه خورموج با خروج شبکه بهداشت و درمان از فضای بیمارستان، افزوده شدن اتاق عمل، بخش‌های بستری و ارتقای بیمارستان امام حسین(ع) اهرم و توسعه بخش درمان در شهرستان دشتستان با بازسازی و نوسازی در بیمارستان 17 شهریور از جمله گام‌های ویژه در درمان استان خواهد بود.


کلمات کلیدی:
رییس     دانشگاه     طرح     تحول    
تعداد بازدید:   ۱۱

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >