کمیته ملی درمان سکته های قلبی و مغزی تشکیل می شود

5 آبان 1395
دبیر ستاد کشوری تحول نظام سلامت خبر داد:

کمیته ملی درمان سکته های قلبی و مغزی تشکیل می شود

دبیر ستاد کشوری تحول نظام سلامت و معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه اولین و دومین عامل مرگ ایرانیان سکته های قلبی و مغزی است، از تشکیل کمیته های ملی درمان سکته های قلبی و مغزی خبر داد.

دکتر محمد آقاجانی، گزارشی از اقدامات انجام شده طی یکسال و نیم گذشته در حوزه درمان بیماران سکته قلبی و مغزی ارائه کرد و گفت: از آنجایی که اولین و دومین عامل مرگ ایرانیان سکته های قلبی و مغزی می باشد لذا به منظور کنترل و درمان این بیماران جلسات، هماهنگی ها و اقدامات بسیاری صورت گرفت.

وی از تشکیل کمیته های ملی درمان سکته های قلبی و مغزی خبر داد و گفت: این کمیته ها با حضور صاحبنظران و نخبگان در این حوزه برنامه ریزی و تشکیل شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت به تهیه شناسنامه خدمات درمانی قلبی و مغزی اشاره کرد و گفت: از آنجایی که ثبت این دو بیماری بسیار مهم است لذا در این خصوص از سامانه ثبت اطلاعات استفاده کردیم و همچنین با کمک دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به آموزش افراد در اورژانس های ۱۱۵ و بیمارستانی و مراکز آموزشی اقدام کردیم.

وی گفت: آموزشها و اقدامات انجام شده برای سکته حاد قلبی، در ۵۴ بیمارستان در ۳۲ شهر و برای سکته حاد مغزی نیز در ۵۵ بیمارستان و در ۴۹ شهر صورت می گیرد که این بیمارستان ها در ۳ نوبت در جلساتی در سطح ملی دعوت شدند تا در بهتر انجام دادن فرآیند درمان بیماران اقدام کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با اجرای طرح تحول سلامت مشکل هزینه ترخیص و یا لوازم پزشکی بیماران «پرایمری پی سی آر» رفع شده است و همچنین کد متفاوت نیز در کتاب تعرفه سلامت برای این بیماری در نظر گرفته شده است و در حال حاضر نیز در بیمارستان ها ۲ دارو برای درمان سکته های حاد قلبی و مغزی وجود دارد که خوشبختانه تحت پوشش بیمه نیز قرار گرفته است.

آقاجانی در خصوص سکته های حاد مغزی نیز گفت: خوشبختانه با نهضتی که در این بخش شکل گرفته است در ۵۵ بیمارستان اقدامات لازم برای این بیماران صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه سکته مغزی قابل درمان است، افزود: آموزش عمومی جامعه در این خصوص بسیار مهم است و مردم باید علائم این بیماری را بشناسند.


کلمات کلیدی:
کمیته     -     سکته     مغزی        
تعداد بازدید:   ۱۴

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >