درباره ما

1393/3/3 0:0

 

                                   بسمه تعالی                           

ابلاغ سیاست های کلی سلامت از جانب مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نشان دهنده توجه ویژه ایشان به حوزه سلامت بوده و وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را سنگین تر از پیش کرده است. همچنین  حمایت های رئیس جمهور محترم الگویی را فرا روی مسئولان بهداشت و سلامت کشورقرار داد که این الگو می تواند منجر به اقدامی بنیادین در عرصه بهداشت و سلامت کشور شود و در آینده دستاوردهای بزرگی را به همراه داشته باشد. ساماندهی خدمات بهداشتی و درمانی  در سالی که بهار آن با بهار سلامت همراه است و بارقه های امید بر شاخه های درخت سلامت شکوفه زده، رسالتی است که برای اجرای صحیح آن تمامی دست اندرکاران حوزه سلامت را همگام و همراه نموده است.
لذا طرح تحول نظام سلامت سرلوحه فعالیت ها و برنامه های این وزارت قرار گرفت که در این راستا چندین نشست، همایش و اجلاس جهت هم اندیشی تخصصی طراحی نظام مذکور در قالب کارگروه های تخصصی و با هدف تدوین دستورالعمل های اجرایی این طرح  با حضور روسا، معاونین درمان ، بهداشت، غذا و دارو واساتید دانشگاه های علوم پزشکی کشور، مسوولان و مدیران ارشد وزارت بهداشت و صاحب نظران حوزه بیمه و اقتصاد سلامت با مشارکت معاونت درمان وزارت بهداشت و شورای سیاستگذاری برگزار گردید.


در این راستا 8 بسته خدمتی سلامت زیر جهت پیشبرد اهداف وازرتی تدوین گردید:
- برنامه کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در  بیمارستان‌ها
- برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم
- برنامه حضور پزشكان متخصص مقیم در بيمارستان‌ها
- ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌ها
- برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌ها
- دستورالعمل برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند
- برنامه ترویج زايمان طبيعي
- نظارت بر حسن اجرای برنامه های تحول سلامت

از 15 اردیبهشت ماه سالجاری و در فاز اول اجرای این طرح 3 بسته خدمتی ذیل در تمام بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شده اند:

برنامه کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در  بیمارستان‌ها
برنامه ترویج زايمان طبيعي
برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌ها
 
ارکان سیاستگذاری و اجرایی این سند عبارتند از:

ستاد كشوري اجراي برنامه تحول نظام سلامت

ستادي است که بر اساس ترکیب و شرح وظایف، مسئولیت سیاستگذاری و راهبری برنامه‌های اجرایی را به عهده دارد.


دبیرخانه ستاد كشوري اجراي برنامه تحول نظام سلامت

این دبیرخانه ذيل ستاد كشوري اجراي برنامه تحول وزارت بهداشت، در محل معاونت درمان تشکیل شده و مسولیت هماهنگی تمامی  برنامه‌های تحول را بر اساس ترکیب و شرح وظایف، بر عهده دارد.


كميته هاي فني تابعه دبیرخانه به شرح موارد ذيل تشكيل ميگردد:
        سياستگذاري و برنامه ريزي
        نظارت و بازرسي
        دارو و تجهيزات پزشكي
        بيمه  و منابع
        مديريت اطلاعات و اطلاع رساني

دبير ستاد كشوري اجراي برنامه تحول وزارت بهداشت، معاون درمان خواهد بود كه مسئوليت دبيرخانه ستاد، ابلاغ مصوبات، هماهنگي و مديريت اجرايي و پايش برنامه‌ها را به عهده خواهدداشت. دبير خانه مذكور رابط بين دانشگاهها و ستاد كشوري اجراي برنامه تحول سلامت براي پاسخگويي به سئوالات و دريافت پيشنهادات مي‌باشد.


AnchorAnchor :

ستادی  که بر اساس ترکیب و شرح وظایف، مسئولیت مدیریت اجرا در سطح دانشگاه  و نظارت بر حسن اجرای برنامه در سطح بیمارستانهای وابسته را بر عهده دارد.کمیته فنی ستاد دانشگاه  متناظر با کمیته های ستاد کشوری تشکیل خواهند شد.


ستاد اجرايي برنامه تحول نظام سلامت شهرستان:                                                                                                                          ستادی که در شهرستانهای تابعه دانشگاه  براساس ترکیب و شرح وظایف پیوست، مسئولیت اجرای برنامه را در سطح شهرستان بر عهده دارد.


ستاد اجرایی برنامه تحول نظام سلامت بیمارستان:                                                                                                                          ستادی که بر اساس ترکیب و شرح وظایف،  مسئولیت اجرای برنامه  در سطح بیمارستان را بر عهده دارد.


هموطنان گرامی می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین ارسال نظرات و پیشنهادات علاوه بر این پایگاه اینترنتی از راه های ارتباطی ذیل موارد را به دبیرخانه ستاد کشوری تحول نظام سلامت اعلام فرمایند:
شماره پیامک : 20001590
شماره تماس: 1590


تاریخ بروز رسانی:   11 خرداد 1393

تعداد بازدید:   ۳

 


چاپ
< >